در تعویض فیلتر هوا پراید باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

هر خودرو سالانه به تعدادی سرویس‌های دوره‌ای نیاز دارد که به افزایش بازدهی خودرو و فرسوده نشدن آن کمک خواهند کرد. اما متاسفانه به این سرویس‌های دوره‌ای توجهی نمی‌شود. یکی از خودروهایی که در ایران به فراوانی دیده می‌شود و بسیاری از مردم به خصوص برای رفت و آمدهای درون شهری از آن استفاده می‌کنند، خودروی پراید است. شاید یکی از دلایل مهمی که این خودرو در میان مردم ایران محبوبیت پیدا کرده، قیمت مناسب و مصرف سوخت پایین آن است. در این مقاله قصد داریم نکاتی را درباره تعویض فیلتر هوا پراید برایتان توضیح دهیم تا اگر شما نیز از این خودرو استفاده می‌کنید، در این باره با مشکل مواجه نشوید.

چرا باید فیلتر هوا پراید را به موقع تعویض کنیم؟

فیلتر هوا پراید ذرات گرد و غبار و آلودگی که می‌خواهند وارد موتور شوند را تصفیه می‌کند و از ورود آن‌ها به موتور جلوگیری می‌کند. اگر فیلتر هوای پراید به موقع تعویض نشود، هوای آلوده وارد موتور می‌شود و پس از مدتی فیلتر مسدود شده و کار خود را به درستی انجام نخواهد داد.

تعویض به موقع فیلتر هوا پراید به موتور خودرو کمک می‌کند تا بهتر کار کند و راندمان بهتری داشته باشد. اگر فیلتر هوای خودرو به موقع تعویض نشود، مصرف سوخت بالا می‌ رود و طول عمر موتور نیز کاهش پیدا می‌ کند. تعویض فیلتر هوا پراید به شرایط آب و هوایی که در آن رانندگی می‌ کنید نیز بستگی دارد اما میانگین هر ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ کیلومتر باید فیلتر هوا تعویض شود.

فیلتر هوای خودرو را با چه فواصل زمانی تعویض کنیم؟

همانطور که گفته شد تعویض فیلتر هوا پراید به شرایط رانندگی شما و شرایط آب و هوایی بستگی دارد، البته در این مورد به توصیه شرکت سازنده خودرو یعنی سایپا نیز توجه کنید که چه فواصل زمانی را برای این کار پیشنهاد داده است. یک راه دیگر نیز برای تشخیص اینکه آیا زمان تعویض فیلتر رسیده یا نه وجود دارد و آن هم این است که فیلتر هوا را از محفظه آن خارج کرده و زیر نور خورشید بگیرید؛ اگر نور خورشید از منافذ آن عبور کرد به این معنی است که فیلتر هنوز به خوبی کار می‌ کند و منافذ آن باز است. اما اگر متوجه شوید که منافذ آن بسته یا رنگ فیلتر تیره شده است، به تعویض نیاز دارد.

نحوه تعویض فیلتر هوا پراید چگونه است؟

  • محفظه‌ای که فیلتر هوای پراید در آن قرار دارد، چهار عدد پیچ دارد که با آن‌ها بسته شده است. ابتدا این چهار پیچ را با یک آچار بوکس یا یک پیچ گوشتی چهارسو یا هر وسیله مناسب دیگر باز کنید.
  • برای تعویض فیلتر هوا پراید لازم نیست حتما به طور کامل محفظه را باز کنید و قطعات دیگر را از هم جدا کنید، بلکه با باز کردن پیچ‌ها از کنار محفظه به راحتی می‌توانید فیلتر قدیمی را بیرون بکشید.
  • بعد از اینکه فیلتر قدیمی را خارج کردید، فیلتر جدید را از همان سمت و طبق قرار گیری فیلتر قبل در جای خود قرار دهید، درب محفطه را ببندید و پیچ‌ها را سفت کنید.
  • در تعویض فیلتر هوا پراید کار سختی وجود ندارد که به تنهایی نتوانید آن را انجام دهید اما اگر فکر می‌کنید برای شما سخت است یا از عهده آن بر نمی‌آیید حتما از یک مکانیک کمک بگیرید.

فیلتر هوای با کیفیت را چگونه تشحیص دهیم؟

در انتخاب فیلتر هوا باید دقت زیادی به کار گرفته شود زیرا استفاده از فیلتر هوای بی‌کیفیت، صدمات زیادی به موتور و اجزای دیگر خودرو خواهد زد. در فیلتر هوای بی‌کیفیت و غیر استاندارد، قطعات آن به مرور زمان از هم باز و جدا می‌شوند و عملکرد درستی نخواهند داشت. فیلتر هوای استاندارد و باکیفیت بازدهی بالایی دارد و در زمان کم فرسوده و خراب نمی‌شود و هم‌چنین عمل فیلتراسیون را به خوبی انجام می‌دهد.

سعی کنید در تعویض فیلتر هوا پراید حتما از باکیفیت بودن فیلتر جدید اطمینان حاصل کنید تا مشکلی برای خودرو شما به وجود نیاید.

ستاره فیلتر همواره با تکیه بر اصل رضایت مشتری، سعی داشته تا بهترین و باکیفیت‌ترین فیلترهای صنعتی و فیلتر‌های خودرو را با مناسب‌ترین قیمت به مشتریان خود عرضه کند.

برای اطلاع از قیمت‌ها و شعبات فروش فیلتر ستاره، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.