زمان تعویض فیلتر روغن خودرو را چگونه تشخیص دهیم؟

زمان تعویض فیلتر روغن خودرو را چگونه تشخیص دهیم؟

تعویض فیلتر روغن موتور یکی از مهمترین موارد در تعمیر و نگهداری خودرو شما است. فرقی نمی‌کند که شما خودتان آن را تعویض کنید یا اینکه یک متخصص مکانیک این کار را انجام دهد، تغییر فیلتر روغن خودرو به طور مرتب، مهم است زیرا باعث می‌شود موتور خودرو در شرایط بهینه قرار بگیرد. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه تشخیص دهید که زمان تعویض فیلتر فرا رسیده است.

فیلتر روغن چه کاری انجام می‌دهد؟

به ساده‌ترین زبان، کار فیلتر این است که آلودگی‌های احتراق، خاک و کربن را از روغن موتور بگیرد. فیلتر روغن، زباله ها و آلاینده‌ها را متوقف کرده و آن‌ها را جمع می‌کند تا به موتور راه پیدا نکنند، این عمل می‌تواند از ساییدگی بیش از حد قطعات داخلی، پارگی و آسیب به موتور جلوگیری کند.

چرا فیلتر روغن نیاز به تعویض منظم دارد؟

با گذشت زمان، فیلتر به تدریج مسدود می‌شود زیرا میلیاردها ذره آلاینده و گرد و غبار کربن را به دام می‌اندازد. فیلتر روغن مسدود شده مقدار روغن تمیز عبور شده از فیلتر روغن را کاهش می‌دهد و نیاز به تعویض دارد. باید توجه داشت که زمان عوض کردن فیلتر روغن خودرو نباید به تعویق بیفتد.

فرآیند فیلتراسیون “جریان کامل” :

موتورهای مدرن از یک فرآیند فیلتراسیون با جریان کامل استفاده می‌کنند، به این معنی که روغن مستقیماً از طریق مخزن به داخل موتور و از طریق مخزن به داخل موتور منتقل می‌شود، پس فیلتر روغن اولین خط دفاعی موتور در برابر آلودگی‌ها است.

کاهش ساییدگی موتور:

با گذشت زمان، آلودگی‌ها روی فیلتر خودرو شما جمع می‌شود. اگر زمان تعویض فیلتر به تعویق بیفتد،  فیلتر کاملاً مسدود و مانع عبور روغن می‌شود و جریان روغن تصفیه شده به موتور دچار اختلال می‌شود.

کاهش هزینه‌های نگهداری:

با تعویض فیلتر در زمان مناسب، هزینه کلی نگهداری از خودرو خود را کاهش می‌دهید، زیرا تعویض به موقع فیلتراز آسیب‍های دیگر جلوگیری می‌کند. هزینه یک فیلتر روغن جدید در مقایسه با هزینه‌های احتمالی در صورت عوض نکردن آن، چیزی نیست.

جلوگیری از خیس شدن روغن موتور:

اگر شما فقط روغن موتور را عوض کنید و کاری به فیلتر نداشته باشید، روغن تمیز از فیلتر کثیف و قدیمی عبور کرده و وارد موتور می‌شود و موتور نیز به سرعت کثیف خواهد شد.

زمان تعویض فیلتر های روغن چه موقع است؟

شما باید هر بار که روغن خود را عوض می‌کنید، فیتر روغن را نیز تعویض کنید. موتور وسایل نقلیه با هم متفاوت است و به تناسب زمان تعویض فیلتر روغن نیز متفاوت خواهد بود. به طور معمول، اکثر تولیدکنندگان فیلتر روغن پیشنهاد می‌دهند که هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر برای یک ماشین بنزینی و هر ۱۵۰۰۰ کیلومتر برای خودروهای دوگانه سوز این کار انجام شود. با این حال، ما توصیه می‌کنیم برای تعیین فاصله زمان تعویض فیلتر روغن خودرو ابتدا راهنمای تولید کننده که بر روی بسته بندی محصول درج شده را بررسی کنید.

یکی از عواملی که بر این زمان تاثیر می‌گذارد، عادت‌های رانندگی شما است. اگر شما با خودرو خود بیشتر در شهر رانندگی می‌کنید نیاز است نسبت به کسی که بیشتر در بزرگراه تردد می‌کند، زمان تعویض فیلتر روغن باید با فواصل کمتری باشد. یدک کشی، رانندگی در دمای شدید یا مسافرت در کوهستان هم ممکن است باعث شود شما بیشتر اوقات فیلتر روغن خود را تغییر دهید.

نکته اصلی زمان تعویض فیلتر روغن، جایگزینی فیلتر قبل از گرفتگی یا خیلی کثیف شدن آن است زیرا با این کار، از آسیب به موتور خودرو جلوگیری می‌کنید و فیلتر روغن باکیفیت به شما این اطمینان را می‌دهد که موتور در وضعیت بهینه‌ای است.

چگونه بفهمید فیلتر روغن شما نیاز به تعویض دارد؟

فیلتر روغن یک قطعه فلزی است که پوشیده شده، بنابراین برای شما امکان پذیر نیست که آن را چک کنید تا بفهمید که چه زمانی نیاز به تعویض دارد. هیچ ابزار یا چراغ اخطاری وجود ندارد که به شما یادآوری کند که زمان تغییر فیلتر روغن شماست. شما حتی متوجه گرفتگی یا کثیف بودن روغن موتور خودرو هم نخواهید شد. با این حال گرفتگی یا کثیف بودن فیلتر روغن این نشانه‌ها را پدیدار می‌کند که با توجه به آن‌ها می‌توان متوجه شد که زمان تعویض فیلتر فرا رسیده است:

  • آسیب موتور داخلی
  • از دست دادن فشار روغن
  • سایش و پارگی زود رس موتور
  • عدم روغن کاری موتور

یک فیلتر روغن با از بین بردن آلاینده‌ها (خاک، روغن اکسیده، ذرات فلزی و…) موتور شما را از آسیب های احتمالی محافظت می‌کند.

فیلتر ستاره

فیلترها نقش مهمی در زندگی ما ایفا می‌کنند که شاید به چشم نیایند و به آن‌ها توجهی نکنیم. فیلتراسیون آلودگی‌ها، ذرات ریز، گرد و غبار و… می‌تواند تاثیر زیادی بر سلامت انسان و وسایل نقلیه داشته باشد. انتخاب فیلتر مناسب تا حد زیادی در هزینه‌های شما صرفه جویی می‌کند و دردسرهای احتمالی که ممکن است برای شما به همراه داشته باشد، را کاهش می‌دهد.

ستاره فیلتر همواره با تکیه بر اصل رضایت مشتری، سعی داشته تا بهترین و باکیفیت‌ترین فیلترهای صنعتی و فیلتر‌های خودرو را با مناسب‌ترین قیمت به مشتریان خود عرضه کند.
برای اطلاع از قیمت‌ها و شعبات فروش فیلتر ستاره، با ما در ارتباط باشید