هرآنچه که باید درباره فیلتر هوای خودرو سنگین بدانید!

فیلترهایی مثل فیلتر ورودی هوا، فیلتر روغن موتور، فیلتر سیستم سوخت و… که مستقیم و غیرمستقیم از موتور محافظت می کنند، نیاز به نظارت و تعویض دقیق تری دارند. فیلتر هوای خودرو سنگین نیز مانند بقیه فیلترها، صرف نظر از سیستمی که از آن محافظت می‌کند، قبل از اینکه آلاینده‌ها وارد سیستم شوند، ذرات و مواد زائد را می‌گیرد. بنابراین توجه به آن بسیار مهم است و باید در زمان مناسب تعویض شود تا در عملکرد خودرو مشکلی پیش نیاید و درکل؛ به زبان ساده، بهبود فیلتراسیون می‌تواند منجر به عملکرد و ماندگاری بیشتر موتور شود.

فیلتر هوای خودروهای سنگین خارجی بهتر است یا ایرانی؟

با نوسانات قیمت ارز و شرایط اقتصادی جدید، قیمت محصولات خارجی از جمله فیلترهای هوای خارجی به شدت افزایش پیدا کرده است. از این رو برخی از تولیدکنندگان داخلی متاسفانه با لیبل‌های جعلی سعی در عرضه محصولات خود به اسم محصولات خارجی به مشتریان می‌کنند. در ایران کارخانه‌های تولید فیلتر خودروی مناسب و باکیفیت زیادی وجود دارد که با نمونه‌های خارجی رقابت می‌کنند. از این رو با انتخاب فیلتر هوا ماشین سنگین مانند فیلتر هوای خودروهای سنگین می‌توان با هزینه‌ای مقرون به صرفه فیلتر مناسب خودرو را خریداری کرد و علاوه بر صرفه جویی در هزینه‌ها، طول عمر قطعات خودروی خود را نیز افزایش داد.

چرا باید به فیلتر هوای خودروهای سنگین توجه شود؟

مدیریت و جایگزینی فیلتر هوای خودروهای سنگین بخشی جدایی ناپذیر از برنامه مراقبت پیشگیرانه از خودروی شما است. فیلترهای مختلفی که در کامیون سنگین موجود است از سیستمهای زیر محافظت می کند:

 • روغن موتور
 • سوخت
 • ورودی هوای موتور
 • تهویه میل لنگ
 • انتشار گازهای گلخانه ای
 • هوای کابین
 • سیستم‌های هیدرولیک
 • انتقال
 • سیستم‌های خنک کننده
 • و… .

در مجموع ، ده‌ها فیلتر برای سیستم‌های مختلف برای هر خودروی سنگین وجود دارد و همه برای تصفیه صحیح در سیستم‌های مختلف وسیله نقلیه بسیار حیاتی هستند. اما بعضی از آن‌ها مثل فیلتر هوای خودروهای سنگین بیشتر مورد بررسی قرار می‌گیرند و جایگزین می شوند. این فیلترها به نظارت و تغییرات مکرر نیاز دارند و همیشه باید به آن‌ها توجه شود.

چگونه فیلتر مناسبی برای اتومبیل خود انتخاب کنیم؟

قبل از هر چیز باید بدانید که ویژگی‌های فیلتر هوای خودروهای سنگین چیست و چگونه می‌توان فیلتر خوبی برای خودرو انتخاب کرد. به همین منظور قبل از خرید فیلتر هوا به نکات زیر توجه کنید:

 • فیلتر هوای خودرو باید بر اساس استانداردهای جهانی تولید شده باشد.
 • فیلتر هوا باید باعث کاهش مصرف سوخت شود
 • فیلتر هوای خودرو باید قیمت مناسب و مقرون به صرفه داشته باشد
 • فیلتر هوای خودرو باید مطابق سیستم هر ماشین تولید شده باشد
 • فیلتر هوای خودرو باید آلودگی محیط زیست را کاهش دهد
 • فیلتر هوای خودرو باید از مواد اولیه باکیفیت تولید شده باشد

فواصل تغییر بهینه به چه صورتی است؟

به طور معمول، فیلتر هوای کامیون‌های سنگین باید هر سال یکبار تعویض شود که البته این مقدار به عوامل زیادی بستگی دارد و لازم است همیشه دستورالعمل‌های درج شده بر بسته بندی محصول را مطالعه کنید. در حالی که فواصل پیشنهادی برای تغییر فیلتر هوای خودروهای سنگین، یک مبنای پیشنهادی را برای برنامه ریزی و نگهداری از آن فراهم می‌کند، اما مسائلی مانند: موقعیت جغرافیایی، رفتار راننده، آب و هوا، کیفیت فیلترها و… می‌تواند بر عمر فیلتر هوای خودروهای سنگین تأثیر بگذارد.

کوتاه بودن عمر فیلتر می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی در صاحب خودرو شود، اما می‌تواند نشان دهنده مسئله بزرگ‌تری در سیستم یا هر یک از قطعات و عملکرد خودروی شما باشد؛ پس فیلتر هوای خودرو باید به طور مداوم چک شود تا با تعویض به موقع آن، مشکلی در وسیله نقلیه و سیستم کلی آن به وجود نیاید.

همانطور که گفته شد علاوه بر فیلتر هوای خودروهای سنگین، فیلترهای دیگری نیز در خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد که وظیفه همه آن‌ها فیلتراسیون آلودگی‌ها و مواد مضر برای خودرو است. با استفاده درست از فیلترهای مناسب خودرو علاوه بر کاهش مصرف سوخت، عملکرد موتور نیز بطور بهینه و عادی انجام می‌شود تا در فرایند کلی آن خللی ایجاد نشود.

در آخر:

شرکت ستاره پالایه با بیش از چهل سال تجربه در تولید انواع فیلترهای صنعتی و فیلتر خودرو، با رعایت استانداردهای جهانی سال‌هاست که فیلتر خودرو و فیلترهای صنعتی را با قیمتی کاملا مقرون به صرفه به مشتریان عرضه می‌کند. ما در کارخانه ستاره فیلتر این افتخار را داریم که به جرات بگوییم فیلترهای ستاره حامی محیط زیست بوده و در تولید فیلترهای خودرو تمام سعی خود را دارد تا محصولی سازگار با محیط زیست و کاهش آلودگی هوا تولید کند.