فیلتر هوای خودرو چه نقشی در عملکرد خودرو دارد؟

کار فیلتر هوای خودرو جلوگیری از ورود گرد و غبار، خاک و سایر آلودگی‌های محیطی به موتور خودرو است. با گذشت زمان فیلتر هوا کثیف و منافذ آن با آلودگی بسته می‌شوند؛ به همین خاطر هر چند وقت یکبار نیاز به تعویض دارد. فیلتر خودرو جزء مهمی از خودرو شماست که به هیچ وجه نباید از آن غافل شد. یک فیلتر هوای کثیف می‌تواند تاثیر منفی بر عملکرد خودرو شما بگذارد.

فیلتر هوا را چند وقت به چند وقت تعویض کنیم؟

اینکه فیلتر هوا را دقیقا چند وقت به چند وقت تعویض کنید، بستگی به خودرو شما دارد. برنامه نگهداری و مراقبت از وسایل نقلیه متفاوت است و به طبع زمان تعویض فیلتر خودرو نیز در وسایل نقلیه متفاوت است. به عنوان مثال زمان تعویض فیلتر پراید با یک ماشین خارجی متفاوت است و باید در تعیین فواصل تعویض فیلتر هوا به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشید. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که در شرایط شدید رانندگی مثل: رانندگی در شهرهایی با ترافیک سنگین، رانندگی در هوای گرم و جاده‌های خراب و رانندگی در هوای غبارآلود فواصل تعویض فیلتر  خودرو باید کمتر باشد زیرا این شرایط باعث می‌شوند عمر فیلتر هوای خودرو کاهش پیدا کند.

فیلتر هوا را چگونه تعویض کنیم؟

فیلتر هوا مورد خاص و پیچیده‌ای ندارد و حتی شما می‌توانید به راحتی و فقط با نگاه کردن به آن متوجه شوید که نیاز به تغییر دارد یا نه. اما چطور و از روی چه نشانه‌ای متوجه شویم که فیلتر هوای خودرو ما نیاز به تعویض دارد؟ اگر قسمت‌ها یا بخشی از قسمتی که هوا از طریق آن وارد می‌شود تیره وسیاه شده باشد، به احتمال زیاد زمان تعویض آن فرا رسیده است. نکته مثبت در این باره این است که این فیلتر در بیشتر موارد به راحتی قابل دسترس است و در صورت نیاز به کمک می‎توانید مکان آن را در دفترچه‌ راهنمای خودرو خود پیدا کنید.

اگر به راحتی نمی‌توانید با نگاه کردن متوجه شوید که آیا فیلتر شما نیاز به تعویض دارد یا نه، می‌توانید از یک مکانیک کمک بگیرید یا دستورالعمل روی بسته بندی آن را به دقت بخوانید. البته به طور معمول هر یک سال باید فیلتر هوا را تعویض کرد اما باز هم تاکید می‌کنیم که فواصل تعویض فیلتر هوا به شرایط خودرو، شرایط آب و هوا و رانندگی شما نیز بستگی دارد و برای همه خودروها یکسان نیست.

فیلتر هوا چه تاثیری بر عملکرد موتور دارد؟

یک فیلتر هوای کثیف یا آسیب دیده میزان هوای ورودی به موتور اتومبیل شما را محدود می‌کند و باعث می شود کار کردن موتور به سختی انجام شود و به این ترتیب مصرف سوخت را نیز بالا می‌برد. از آنجا که اغلب موتورها برای سوزاندن هر لیتر سوخت بیش از ۱۰۰۰۰ لیتر اکسیژن نیاز دارد پس بسیار مهم است که جریان هوای موتور محدود نشود.

تعویض فیلتر هوا کار آسانی است و هزینه بالایی ندارد؛ همچنین طیف گسترده‌ای از فیلترهای هوا در بازار موجود است و شما می‌توانید با توجه به بودجه خود یک فیلتر مناسب با ساخت و نوع خودرو خود انتخاب و خریداری کنید. با مطالعه کتابچه راهنمای خودرو یا مشورت با مکانیک می‌توانید بفهمید که چه نوع فیلتر هوایی برای خودرو شما مناسب است و درباره جایگزینی آن نیز اطلاعاتی به دست آورید.

شرکت ستاره پالایه با بیش از چهل سال تجربه در تولید انواع فیلترهای صنعتی و فیلتر خودرو، با رعایت استانداردهای جهانی سال‌هاست که فیلتر خودرو و فیلترهای صنعتی را با قیمتی کاملا مقرون به صرفه به مشتریان عرضه می‌کند. ما در کارخانه ستاره فیلتر این افتخار را داریم که به جرات بگوییم فیلترهای ستاره حامی محیط زیست بوده و در تولید فیلترهای خودرو تمام سعی خود را دارد تا محصولی سازگار با محیط زیست و کاهش آلودگی هوا تولید کند.